Autor: Irina Papuc
Asistenții medicali din municipiul Chișinău și-au format, astăzi, o asociație care spun ei îi va ajuta să-și apere drepturile, să obțină mai multă liberate în acțiuni și să le fie respectată profesia.
În cadrul primei Adunări generale a asistenților medicali cu studii medii, aceștia s-au plâns că drepturile lor nu sunt respectate, nu au nicio liberate în acțiuni și că nu există legi care să prevadă clar care sunt drepturile, dar și obligațiile lor.
„În statele europene asistentele medicale au drepturi să prescrie unele medicamente, cum ar fi Rehidron, pentru diaree. Nu putem lua niciun fel de măsuri în privința îngrijirii pacienților, atunci când apar cazuri neprevăzute. De asemenea, nu avem dreptul să emitem bilet de trimitere la medicul specialist și nici măcar să prescriem paracetamol pentru febră”, se plânge Liuba Babicico, asistentă superioară la Asociația Medicală Teritorială Ciocana.
„Lucrătorii medicali se confruntă cu multe probleme. Nu există un cadru legislativ care să ne apere interesele, nu avem standarde de ramură care ne-ar putea ajuta în acordarea asistenței medicale în teritoriu. Surorile medicale pleacă toate peste hotare, nimeni nu rămâne să lucreze aici”, susține Aleona Cozma, asistentă-șefă la Spitalul Municipal „Sfântul Arhanghel Mihail”. Ea spune că asistentele medicale își doresc studii superioare, pentru o mai multă libertate în activitate.
După trasarea obiectivelor Adunarea a ales-o pe Aleona Cozma în funcție de președinte al Asociației, deși o mare parte din asistente nu știau cine este candidatul la această funcție și nici nu au fost de acord cu propunerea. Președinta a promis că la următoarea ședință, care va avea loc în luna decembrie vor fi stabilite principalele subiecte care urmează a fi abordate. La această asociație pot adera asistentele medicale, felcerii, farmaciștii și tehnicienii radiologi, iar taxa de cotizație este de 20 de lei. În Chișinău activează peste 3.000 de angajați medicali cu studii medii de specialitate.
Șeful Direcției Sănătate a Primăriei, Mihai Moldovanu dă asigurări că va susține asociația și va lua măsuri să le fie mărite salariile.
„Deja am pregătit un proiect de lege care va prevedea posibilitatea ca asistentele medicale cu studii medii să obțină studii superioare din anul 2015. Aceasta le va permite să obțină și salarii mai mari”, a precizat Moldovanu, deși tot el a recunoscut că banii pentru salarizare vin de la CNAM, iar volumul este stabilit în funcție de cazurile tratate și de complexitatea lor.
La Adunarea de astăzi a fost prezent și primarul-liberal, Dorin Chirtoacă, în schimb nu a fost prezent niciun reprezentant al Ministerului Sănătății. Asta deși șeful Direcției municipale de Sănătate spune că i-a trimis invitație ministrului Andrei Usatîi.
Articole relaționate: